Pozycjonowanie lokalne strony

Zapewne zauważyliście, że wyszukiwarka Google podczas wyświetlania wyników wyszukiwania bierze pod uwagę lokalizację z której nastąpiło zapytanie. Celem takiego działania jest promowanie firm lokalnych, położonych najbliżej użytkownika korzystającego w wyszukiwarki.

Czym jest wyszukiwanie lokalne w Google?

Wydaje się zupełnie naturalnym, że korzystając z wyszukiwarki treści np. Google z określonej lokalizacji (np. Berlin, Poznań, Warszawa, Katowice) oczekujesz, że w pierwszej kolejności wyświetlone Ci zostaną wyniki wskazujące na punkty zlokalizowane w najbliższej okolicy. Trzeba przyznać, że ten sposób działania jest znakomity dla użytkownika, lokalnego biznesu i samego Google.

Google opisuje to tak: „Gdy szukasz czegoś w Google, używamy Twojej lokalizacji, by wyświetlić najtrafniejsze wyniki. Jeśli jesteś np. w Katowicach i wyszukasz hasło kawiarnie, zobaczysz kawiarnie w pobliżu.” https://support.google.com/websearch/answer/179386?co=GENIE.Platform%3DDesktop&oco=1

Co ciekawe działa to w wyszukiwarce Google nawet bez wpisywania w oknie wyszukiwarki konkretnej lokalizacji, czyli np. miasta w jakim się znajdujemy. Google ma sposoby na lokalizowanie użytkowników i z nich korzysta. Poza lokalizacją fizyczną sugerowanego miejsca na wynik wyszukiwania ma wpływ opinia użytkowników Google wyświetlana w wynikach wyszukiwania w formie gwiazdek.

Czy pozycjonowanie lokalne ma sens dla każdego?

Tak, ma sens nawet jeśli zasięg działania Twojej firmy nie jest tylko lokalny. Nawet jeśli większość klientów masz z innego miasta i są to klienci wyłącznie biznesowi (Business to Business), warto prezentować się w najbliższej okolicy, ponieważ nigdy nie wiesz, gdzie Twoi klienci się znajdują. Trend związany ze wspieraniem społeczności lokalnej jest bardzo mocny, a jeśli dodasz do tego np. obniżenie kosztów transportu dotarczenia produktu czy usługi do klienta, to jesteś w stanie wyliczyć konkretne korzyści takiego działania.

Co to jest pozycjonowanie lokalne w Google?

Pozycjonowanie lokalne to nic innego jak działania mające na celu zwiększenie widoczności serwisu WWW dla klientów z najbliższej okolicy miejsca produkcji lub świadczenia usługi. Pozycjonowanie lokalne różni się nieznacznie od pozycjonowania globalnego, ale opiera się na tych samych założeniach, czyli wprowadzeniu w usługach Google poprawnych danych oraz zadbanie o popularność naszego serwisu WWW na stronach internetowych lokalnych. Ogólnie rzecz ujmując pozycjonowanie lokalne to najczęściej:

  • konfiguracja Google Moja Firma
  • konfiguracja danch na Google Maps,
  • weryfikacja i wprowadzenie poprawnych danych w wizytówkach NAP (Name, Adress, Phone),
  • optymalizacja serwisu internetowego, szczególnie strony dotyczącej kontaktu,
  • lokalny link building.

Pozycjonowanie lokalne na Mapach Google

Geolokalizacji Twojej firmy trzeba pomóc. Jeśli nie dostarczysz Google danych na temat swojej działalności, to jej nie odnajdzie lub wyświetli ją nie tam, gdzie powinien. Targetowanie geograficzne jest możliwe, ale po poprawnej konfiguracji usługi Google Moja Firma. To bezpłatna usługa, dzięki której możesz pomóc wyszukiwarce Google w dokładnym określeniu lokalizacji firmy, obszaru działania i zakresu prowadzonej działalności. Google ma swoje sposoby na zdobycie informacji o tym, czym się zajmujesz, ale nie powinieneś na tym polegać, gdyż algorytmy bywają omylne, a poza tym korzystają z tych danych jakie znalazły w Internecie, a te nie zawsze są aktualne.

Link building lokalny

Internet pełen jest katalogów firm, do których dane firmowe są zaciągane (wprowadzane) automatycznie. Ma to swoje plusy, ponieważ tworzy się popularność firmy bez Twojego udziału, czyli za darmo, ale ma również minusy, ponieważ nad tym nie panujesz. Bywa, że jeden błąd zostaje powielony w kilku miejscach. Myśląc o poprawnej dostępności Twojej firmy, powinieneś zadbać o to, jakie dane umieszczane są w Internecie na Twój temat oraz w jakim są formacie. Weryfikacja tych informacji nie jest skomplikowana, choć bywa czasochłonna. Wpisz nazwę swojej firmy w wyszukiwarce Google i zobacz, w jakich katalogach występujesz. Najpopularniejsze miejsca to: Google Moja Firma, Targeo.pl, PanoramaFirm.pl, Baza-Firm.pl lub chociażby Aleo.com.

Jeśli nie występujesz w wymienionych katalogach, warto się tym zainteresować i dodać dane firmy w jednym spójnym formacie (nazwa, adres, nr telefonu i adres WWW). Taki zabieg uporządkuje Twoje dane w globalnym profilu Twojej firmy w Google. Jeśli dane o Twojej firmie są niepoprawne, sprawdź, jak je zmienić i nie odpuszczaj, naprawdę jest to ważne na przyszłość.

Optymalizacja serwisu WWW pod pozycjonowanie lokalne

W pozycjonowaniu lokalnym może pomóc optymalizacja firmowego serwisu internetowego. Po pierwsze powinniście poprawnie i jednorodnie (jak w innych miejscach) umieścić w serwisie WWW dane kontaktowe. Po drugie dobrą praktyką jest osadzenie na stronie WWW Mapy Google. W ten sposób dajecie Google'owi znać, że wasza strona WWW i mapa to ta sama firma. Jeśli oferujcie usługi w różnych miastach, warto przygotować strony z nazwą miasta w linku, H1 oraz treści. Zabieg ten nie jest skomplikowany, a może pomóc w targetowaniu geograficznym Waszej firmy.

Dobrą praktyką, choć ciut bardziej skomplikowaną jest wykorzystanie w kodzie strony WWW znaczników schema.org dla lokalnych biznesów, z angielskiego LocalBusiness Schema.

Dla kogo pozycjonowanie lokalne?

Odpowiedź na to pytanie dostarcza życie. Zastanów się, z jakich usług korzystasz lokalnie. Zastanów się, ilu klientów masz z najbliższej okolicy i czy nie jest wygodne, że macie do siebie tak blisko. Widzisz więc, że wspieranie rynku lokalnego ma sens, ponieważ jest naturalne i wplecione w nasze życie. Tak więc, pozycjonowanie lokalne będzie przede wszystkim dla firm usługowych i handlowych, których klienci pochodzą z najbliższej okolicy. Przykładowo:

  • punkty gastronomiczne,
  • restauracje i bary,
  • salony piękności i SPA,
  • mechanicy samochodowi,
  • zakłady stolarskie,
  • instalatorzy,
  • sklepy specjalistyczne (np. budowlane),
  • fryzjerzy,
  • kwiaciarnie,
  • sklepy spożywcze,
  • stacje benzynowe i wiele innych. 

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że przekonaliśmy Cię do zainteresowania się pozycjonowaniem lokalnym jako zjawiskiem przynoszącym korzyści Twojemu biznesowi. Podsumowując, zapamiętaj jakie kryteria bierze pod uwagę Google, wyświetlając lub nie dane Twojej firmy w wynikach wyszukiwania:

  • poprawność przygotowania wizytówki w usłudze Google Moja Firma
  • poprawność uzupełnienia danych w Google Maps
  • poprawność przygotowania strony internetowej firmy,
  • liczba i jakość ocen wyświetlanych w formie gwiazdek,
  • popularność adresu strony internetowej (domeny) firmy w Internecie,
  • jakość treści umieszczonej na stronie internetowej firmy,
  • jakość interakcji użytkownika ze stroną internetową (UX),
  • szybkość działania strony internetowej,
  • jakość wersji strony WWW dla urządzeń mobilnych.

Wszystkie kryteria i zabiegi Google służą temu, aby użytkownik wyszukiwarki otrzymał najtrafniejsze i najlepsze wyniki, wspierając jednocześnie lokalny biznes. Zobaczcie Case study pozycjonowanego przez nas lokalnie serwisu http://okulista-pfeiffer.pl/

Tips & Tricks

Nie bądźcie zaskoczeni, jeśli nagle Wasza strona WWW pojawi się wysoko w wynikach wyszukiwania! Sprawdźcie, czy nie jesteście zalogowani w Google. Po zalogowaniu się w Google algorytm wyszukiwania najlepiej dopasowanych wyników dołącza kolejne kryterium, czyli wyświetlane przez Was wcześniej strony WWW. 

Pozycjonowanie stron internetowych

Pozycjonowanie lokalne

Google ads i youtube ads

Formularz kontaktowy

Napisz do nas, chętnie odpowiemy na Twoje pytania.

Zadzwoń do nas

Czekamy na Twój telefon.
Poniedziałek – piątek: godz. 9:00 – 17:00

HONKI Search

ul. Ratajczaka 26/5, 61-815 Poznań, Polska

tel. + 48 61 852 83 00

E-mail: hi@honki.pl

Na GoogleMaps