Co to jest mapa strony (sitemap.xml)?

Mapa strony to rzadko omawiany standard a szeroko opisywany przez Google. Jaką pełni funkcję sitemap.xml i jak ją generować dowiecie się z artykułu.

CO TO JEST MAPA STRONY (SITEMAP.XML)?

Sitemap oznacza mapę witryny, czyli zestawienie linków w obrębie serwisu WWW. Sitemap dostępna jako podstrona np. mapa strony stanowi zbiór wszystkich linków, również tych niedostępnych z poziomu nawigacji lub w niej ukrytych. Dla użytkownika witryny stanowi dobre miejsce na zorientowanie się w strukturze serwisu WWW lub sklepu internetowego.

Sitemap.xml przeznaczona jest dla robotów sieciowych, indeksujących serwisy WWW. Prezentowana jest w uniwersalnym formacie XML. Jej znaczenie podkreśla fakt, że w Google Search Console to jedna z głównych zakładek, do której, myśląc o pozycjonowaniu strony WWW, powinnieneś zaglądać. W przypadku sitemap.xml, czyli formatu pod wyszukiwarki, sposób prezentacji linków jest ściśle określony i ustandaryzowany. O tym w dalszej części artykułu.

CZY WARTO WDROŻYĆ MAPĘ STRONY?

Jak w przypadku każdej rekomendacji, możemy z niej skorzystać lub nie. Mapa strony to plik XML określany jako „pomocny” w indeksowaniu serwisu WWW, ale bez niego indeksacja i tak się odbędzie. Tak więc, jeśli chcesz działać skuteczniej, sprawdź, czy plik jest w Twoim serwisie WWW i czy jest poprawny. Przez poprawność rozumiemy jego strukturę oraz czasy aktualizacji. Jeśli mapa strony nie zawiera aktualnych danych, lepiej, żeby jej nie było, ponieważ wprowadza roboty indeksujące w błąd. W Centrum wyszukiwarki Google jednym z przyjętych kryteriów stosowania jest wielkość witryny. Jeśli jest mała i zawiera kilka linków, to nie ma konieczności stosowania mapy witryny, ale jeśli jest duża, warto ją wdrożyć.
Mając na uwadze, że ruch organiczny z wyszukiwarki jest większy, jeśli w jej wynikach występuje dużo linków, to przygotowanie witryny jako wizytówki z kilkoma stronami mija się z celem. Im większa witryna tym lepiej.

JAK WYGLĄDA MAPA STRONY?

Przeznaczony dla wyszukiwarek plik sitemap.xml jest uniwersalnym protokołem, dzięki czemu roboty internetowe mogą go bez problemów przeczytać. Nie ma znaczenia czy jest to Google, Bing czy Yahoo, sitemap jest formatem dla nich czytelnym. Informacje dokładne zawarte są na stronie internetowej sitemaps.org. https://www.sitemaps.org/protocol.html Plik mapy strony zawiera:

  • adres url zapisany jako <loc>http://www.example.com/</loc>,
  • informację o ostatniej modyfikacji zapisanej jako <lastmod>2005-01-01</lastmod>,
  • informację o częstotliwości zmian <changefreq>monthly</changefreq>,
  • informację o znaczeniu danej strony (od 0 do 1) <priority>0.8</priority>.

Na stronie dla developerów Google możemy przeczytać najważniejsze wytyczne dotyczące przygotowania i przesyłania mapy witryny. Prostsza sitemap w formacie XML wygląda następująco:
<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
<urlset xmlns="http://www.sitemaps.org/schemas/sitemap/0.9">
<url>
<loc>http://www.example.com/site.html</loc>
<lastmod>2020-07-01</lastmod>
<priority>0.5<priority>
</url>
</urlset>

Elementem, jaki warto znać i weryfikować jest plik robots.txt. To w nim powinniście zawrzeć informacje i istnieniu sitemap.xml. Dzięki takiemu zabiegowi roboty indeksujące bez problemu znajdą wasz serwis WWW. Sitemap.xml i robots.txt to kluczowe pliki, jakich wdrożenie jest obowiązkowe podczas prac nad pozycjonowaniem stron internetowych.

JAK WYGENEROWAĆ SITEMAP?

Plik sitemap w formacie XML możecie wygenerować ręcznie lub może to zrobić za Was system CMS. Ręczne generowanie pliku wcale nie jest łatwe, szczególnie jeśli masz kilkadziesiąt adresów URL. Jeśli jednak masz kilka lub kilkanaście stron, skorzystaj z pomocy schematów plików XML dostępnych na stronie Google lub na sitemaps.org https://www.sitemaps.org/protocol.html

W przypadku najpopularniejszych Systemów CMS jak WordPress czy Wix generowanie pliku sitemap.xml jest łatwe. Programy te wygenerują sitemap.xml półautomatycznie. W przypadku WordPress po wdrożeniu systemu do serwisu WWW doinstaluj jedną z kilku najpopularniejszych wtyczek SEO. Po instalacji skonfiguruj przy jej pomocy mapę witryny i jej sposób działania w przyszłości. Możesz również skorzystać z systemów CMS, które w przypadku map stron są bezobsługowe. Jednym z nich jest PageEditor, który generuje rozszerzone sitemap.xml bez konieczności konfiguracji czegokolwiek. Ty dodajesz podstrony a on raz na dobę sprawdza, czy nastąpiły zmiany i generuje lub nie nową mapę. 

ROZSZERZONA MAPA WITRYNY

Z myślą o zwiększeniu skuteczności indeksacji treści nie tylko tekstowych, Google rekomenduje zastosowanie rozszerzonej mapy witryny. Składa się ona dodatkowo z informacji o:

  • obrazkach tj. plikach graficznych,
  • wideo,
  • wiadomościach. 

Każdą z 3 map rozszerzonych możesz umieścić w ramach jednej mapy witryny, lub zawrzeć w oddzielnych site mapach. Kilka najważniejszych informacji dotyczących dodatkowych map witryny:

  • mapa witryny z obrazami powinna zawierać Tag <image:image> z informacjami na temat pojedynczego obrazu oraz <image:loc> z adresem URL obrazu. Opcjonalnie możesz podać w mapie witryny podpis do obrazu, jego lokalizację i tytuł.
  • mapa witryny wideo powinna zawierać specjalny Tag <video:video>, poza tagami <url> oraz <loc> z adresem URL. Uwaga, nie wymieniaj w mapie wideo filmów, które pochodzą z innego adresu. Każdy plik mapy witryny może zawierać najwyżej 50 000 linków (elemetów URL).
  • mapa witryny dla usługi wiadomości Google powinna zawierać Tag <publication>, <publication_date> oraz <title>. W mapie witryny wiadomości możesz zawrzeć do 1000 linków. Jeśli masz ich więcej, podziel mapę na kilka mniejszych map.

Pamiętaj, roboty Google będą odwiedzać Twoją witrynę tak często, jak to jest możliwe i celowe. Jeśli przypadkowo zawartość mapy nie zgadza się ze stanem faktycznym, roboty pominą informację z mapy i zaindeksują to, co widzą w serwisie WWW. 

JAK DODAĆ SITEMAP.XML DO GOOGLE?

Mapę witryny zapisaną w pliku sitemap.xml roboty Google odnajdą bez większych problemów, jeśli została poprawnie wskazana w pliku robots.txt. Czy w Waszym serwisie występuje plik robots i jakie ma treści, sprawdzicie wpisując następujący adres URL https://nazwa-domeny.com/robots.txt

Po wyświetleniu zawartości pliku powinniście znaleźć następujący zapis:

Sitemap: https://nazwa-domeny.com/sitemap.xml
Sitemap: http://www.nazwa-domeny.com/sitemap.xml

Jeśli chcecie sprawdzić, czy plik jest poprawny, możecie skorzystać z narzędzia Tester pliku robots.txt To darmowe rozwiązanie od Google, więc nic, tylko korzystać u źródła. 

Jeśli jednak chcecie samodzielnie zgłosić zaktualizowaną mapę witryny, ponieważ kilka ostatnich tygodni robot indeksujący Was nie odwiedzał, możecie zrobić to sami przy pomocy usługi Search Console

Zalogujcie się w panelu Google Search Console, wybierzcie z panelu po lewej stronie zakładkę Indeks/ Mapy witryn i korzystając z pola Dodaj nową mapę witryny wpiszcie adres pliku mapy strony (najczęściej sitemap.xml) i kliknijcie Prześlij.

Mapa witryny w Google Search Console

Jeśli plik robots.txt lub sitemap.xml nie istnieje w Twoim serwisie WWW, to niezbyt dobrze, ponieważ tracisz punkty w konkurencji z innymi serwisami WWW, które są poprawnie skonfigurowane. Jeśli masz wdrożony system CMS PageEditor to nie musisz się martwić, ponieważ dostawca rozwiązania zapewni Ci poprawność pliku robots.txt i sitemap.xml. Jeśli nie masz, możesz napisać do nas, a my Ci pomożemy. 

Pozycjonowanie stron internetowych

Pozycjonowanie lokalne

Google ads i youtube ads

Formularz kontaktowy

Napisz do nas, chętnie odpowiemy na Twoje pytania.

Zadzwoń do nas

Czekamy na Twój telefon.
Poniedziałek – piątek: godz. 9:00 – 17:00

HONKI Search

ul. Ratajczaka 26/5, 61-815 Poznań, Polska

tel. + 48 61 852 83 00

E-mail: hi@honki.pl

Na GoogleMaps